GIM2SULEJOWEK.PL

Edukacja gimnazjalna i nie tylko

Skarby katowickiej architektury. Gmach Akademii Muzycznej

Na terenie tak pięknego miasta, jakim są Katowice, na brak pięknych budowli nie można narzekać. W gronie tych budynków, którym w trakcie wycieczki po tym mieście warto się dokładniej przyjrzeć, znajduje się okazały gmach Akademii Muzycznej. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Gmach Akademii Muzycznej w Katowicach przyciąga zarówno swą historią, jak i formą. To cenny zabytek śląskiej architektury oraz obiekt, który miał ogromny wpływ na rozwój życia kulturalnego mieszkańców Katowic. Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach jest przecież najstarszą szkołą wyższą na terenie Śląska, która wciąż cieszy się wielką popularnością. Jak wygląda siedziba tej wyjątkowej placówki?

Warszawa dla ciekawych: Uniwersytet Warszawski

Akademia Muzyczna zajmuje dziś dwa budynki. Gmach główny to piękna, neogotycka budowla, która pierwotnie służyła jako siedziba szkoły budowlanej. Nowsza dobudówka to współczesne Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia”, znane z organizacji wielu ciekawych występów. Nowy gmach to dzieło Tomasza Koniora, architekta z Krakowa. Dodatkową atrakcja, która zachęca do uwzględnienia Akademii Muzycznej w programie wycieczki po Katowicach, jest urządzone w tym gmachu w 2002 roku Muzeum Organów Śląskich, prezentujące zabytkowe instrumenty muzyczne. Jest ono nie lada gratką dla każdego – nie tylko dla melomanów i miłośników muzyki organowej. Do zwiedzenia gmachu tej akademii może dodatkowo zachęcić długa lista znanych nazwisk. Wśród tych osób, które z katowicką Akademią Muzyczną związały się, pojawiają się m. in.: kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, a także pianista Krystian Zimerman.

PODOBNE

One thought on “Skarby katowickiej architektury. Gmach Akademii Muzycznej

Dodaj komentarz