GIM2SULEJOWEK.PL

Edukacja gimnazjalna i nie tylko

Warszawa dla ciekawych: Uniwersytet Warszawski

Zabudowania Uniwersytetu Warszawskiego, które można ujrzeć na Krakowskim Przedmieściu, mogą zainteresować niejednego turystę. Sam uniwersytet to ważna placówka naukowa, z której Warszawa jest bardzo dumna. Co warto wiedzieć na temat tej uczelni? Na jakie obiekty należące do Uniwersytetu warto zwrócić szczególną uwagę?
Dzieje tej uczelni sięgają początków XIX wieku, kiedy to Komisja Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego podjęła decyzję o powołaniu do życia Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś jest to jeden z największych i najlepszych uniwersytetów w Polsce, oferujący możliwość nauki na ponad stu kierunkach na ponad dwudziestu wydziałach.
Jakimi budynkami może się pochwalić na uczelnia? Jedną z najnowszych inwestycji oraz duma tej szkoły jest nowoczesny gmach Biblioteki Uniwersyteckiej. Wielkim zainteresowaniem cieszy się też Obserwatorium Astronomiczne, czekające na miłośników kosmosu przy Alejach Ujazdowskich. Każdy turysta może się też nacieszyć zabytkowymi budowlami uniwersyteckimi, skupionymi przy Krakowskim Przedmieściu. To tu znajduje się słynna Brama Główna UW oraz rektorat uczelni, urządzony w murach dawnego Pałacu Kazimierzowskiego. Co ciekawe, dawniej pałac ten był znany jako siedziba Szkoły Rycerskiej, którą ukończyli m. in. Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Sowiński oraz Tadeusz Kościuszko. Ciekawie prezentuje się też siedziba Instytutu Archeologii Wydziału Historycznego UW, która mieści się w gmachu zajmowanym dawniej przez Szkołę Główną Warszawską.

PODOBNE