GIM2SULEJOWEK.PL

Edukacja gimnazjalna i nie tylko

Dlaczego nie warto iść na studia

Dlaczego nie warto iść na studia

Ponieważ twoi rodzice cię o to proszą.
Ponieważ twoi przyjaciele wyjeżdżają na studia i chcesz się z nimi trzymać.
Ponieważ, nawet jeśli nie spodoba Ci się żaden z kierunków, które możesz studiować, to lepsze to niż nic.
Aby dostać dobrze płatną pracę.
Ponieważ zdobędziesz szacunek innych.
Bo nie pójście na studia to hańba dla twojej rodziny.
Aby móc pochwalić się ukończeniem studiów.
Ponieważ to właśnie robią wszyscy inni, a ty nie chcesz być gorszy.
Ponieważ uważasz, że to jedyny sposób, aby być w czymś ekspertem.
Ponieważ uważasz, że nie ma wartych uwagi alternatyw.

Gimnazjum, typ szkoły występujący w systemach edukacji niektórych państw świata

Możesz być dobrym profesjonalistą bez dyplomu

To prawda, że studiując na kierunkach ścisłych, zwykle zdobywa się dobre wykształcenie. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna droga. Istnieje wiele alternatyw. W rzeczywistości, dzięki internetowi w dzisiejszych czasach łatwo jest znaleźć lepsze notatki w sieci niż te, które nauczyciel może dać ci w klasie. Należy również pamiętać, że istnieje wiele zawodów cieszących się dobrą reputacją, ale w których nie ma możliwości zrobienia studiów. Czy można sobie wyobrazić społeczeństwo bez elektryków lub hydraulików? Oczywiście, że nie. Są to bardzo potrzebni profesjonaliści, którzy nie poszli na studia.

Iść na studia czy nie iść na studia, oto jest pytanie.

Być może w twoim przypadku jeden z punktów wymienionych powyżej ma zastosowanie. Niekoniecznie jest to jednak coś złego. Na przykład, jest całkiem możliwe, że twoi rodzice będą zadowoleni jeśli pójdziesz na studia. Oczywiście, ponieważ jesteś dobrym synem, chcesz, żeby cię lubili. Problemem byłoby, gdyby wszystkie twoje powody znalazły się na tej liście. Poszukaj prawdziwych powodów, które nadadzą wagę twojej decyzji – czy potrafisz przekonująco uzasadnić, dlaczego chcesz kontynuować studia?

Proces zanim zdecydujesz się co zrobić, jest długi i ciężki do przemyślenia. Nie spiesz się. Nie pozwól, aby ktokolwiek naciskał na ciebie za lub przeciw. Weź długopis i papier. Zrób dwie kolumny i w jednej napisz dlaczego nie powinieneś iść na studia, a w drugiej dlaczego powinieneś. To, co zdecydujesz będzie miało wpływ na resztę twojego życia. Czy nie uważasz, że ważne jest, aby poświęcić czas na zastanowienie się nad tym? Oto złe powody, których moim zdaniem nie powinieneś brać pod uwagę przy wyborze kariery. Czy uważasz, że są one słuszne? Czy jakieś pominąłem? Czy uważasz, że się mylę? Daj mi znać. Z niecierpliwością czekam na twoją opinię.

PODOBNE

Jak wybrać studia?