Twórz własne streszczenia
Światowej sławy specjaliści w dziedzinie technik uczenia się sugerują opracowywanie osobistych podsumowań jako sposób na osiągnięcie wysoce efektywnego zapamiętywania. Są one tworzone z całego dostępnego materiału na dany temat. Powinieneś podsumować go swoim osobistym słownictwem, co znacznie ułatwi utrzymanie się wiedzy w pamięci.
Odpoczywaj w odpowiednim czasie
Jeśli chodzi o uczenie się i zachowanie informacji, jakość czasu spędzonego na nauce może być różna. Badania wykazały, że im bardziej rozciągnięty jest czas nauki, tym mniej jesteśmy w stanie przetworzyć otrzymywane informacje. Wniosek jest oczywisty: organizując sobie czas na naukę, staraj się robić krótkie przerwy na odpoczynek i „naładowanie baterii”
W razie potrzeby zadawaj pytania
Jest takie powiedzenie: kto pyta nie błądzi. A jeśli jest coś, co łączy odnoszących sukcesy uczniów, to fakt, że zawsze kwestionują oni swoich nauczycieli. Student, który uczy się najlepiej to ten, który nie pozostaje z wątpliwościami i nie waha się skonsultować każdego szczegółu z profesorem, a nawet z kolegą. Nabierając tego nawyku, zdasz sobie sprawę, że myślenie jest bardzo podobne do procesu zadawania pytań i odpowiadania na nie.
Wykorzystanie wiedzy w praktyce
Najlepsi studenci wiedzą, że zastosowanie wiedzy w realnym świecie, poza egzaminami jest bardzo skuteczną metodą przyswajania nowych informacji. Znajdując sposoby wykorzystania nowych pojęć do analizowania rzeczywistości i rozwiązywania problemów jakie ona stwarza, odkrywasz ich przydatność i zaczynasz je rozumieć w całej rozciągłości.
Nauka z partnerem
W tym przypadku sprawdza się powiedzenie „co dwie głowy to nie jedna”. Aby jednak nie marnować czasu, ważne jest, aby była to osoba poważna i odpowiedzialna, z którą możesz wymieniać uwagi i wyjaśniać wątpliwości.
Nie przeładowuj się treścią
Jest to jeden z najważniejszych nawyków studiowania na uniwersytecie. Dzięki temu możesz ustalić priorytety, co powinieneś studiować w pierwszej kolejności. Zazwyczaj jest to to, na co powinieneś poświęcić więcej czasu ze względu na poziom złożoności. Kiedy już określisz swój plan nauki, który zorganizuje twój czas, łatwo będzie Ci ustalić priorytety tematów do nauki.
W każdej sesji nauki realizuj swoje cele.
Jednym ze sposobów na maksymalne wykorzystanie cennego czasu przeznaczonego na naukę jest wyznaczenie sobie konkretnych celów. Istnieje istotna różnica między nauką przez dwie godziny a poświęceniem dwóch godzin na zrozumienie konkretnego tematu. Cele mają tę zaletę, że skupiają cię na tym, co chcesz osiągnąć poprzez ćwiczenie lub czytanie.
Bądź zdyscyplinowany z harmonogramem, który ustalasz dla nauki.
Staraj się uczyć codziennie przez określoną ilość godzin każdego dnia. Tworząc dyscyplinę, będziesz tworzył nawyk, a gdy stworzysz nawyk, on stworzy ciebie.
Wykorzystanie map myśli
Są one znane jako jedno z najlepszych narzędzi do mapowania i zapamiętywania informacji. Tworząc mapę lekcji, która ma być studiowana uchwycisz główny szkielet tematu. Dzięki temu łatwiej będzie di wykorzystać swoją pamięć fotograficzną i w pełni zrozumieć temat.
Jak widzisz, te nawyki studiowania mogą zrobić różnicę w twojej ścieżce do sukcesu. Są one bardzo łatwe do zastosowania w praktyce i w krótkim czasie twój wysiłek się opłaci. Stosując te nawyki zauważysz, że twoje oceny wzrosną w mgnieniu oka. A co najlepsze: nie musisz być geniuszem, aby to zrobić.