Dziś kremacja jest coraz bardziej popularną formą pozbywania się zmarłych. Dotyczy to nawet świata chrześcijańskiego, który przez wiele lat sprzeciwiał się kremacji, ale w ciągu ostatniego stulecia zyskał większą akceptację kremacji.

W krajach chrześcijańskich kremacja straciła na znaczeniu z powodu chrześcijańskiej wiary w fizyczne zmartwychwstanie ciała i jako znak różnicy w stosunku do przedchrześcijańskich religii pogańskich w epoce żelaza, które zazwyczaj kremiły swoich zmarłych. Z tego powodu Karola Wielkiego w 789 r. został nawet skazany na karę śmierci. Od średniowiecza racjonaliści i klasycyści zaczęli opowiadać się za kremacją. W średniowiecznej Europie kremacja była praktykowana tylko przy szczególnych okazjach, kiedy po bitwie, po epidemii lub w czasie głodu było wiele trupów do usunięcia jednocześnie i istniało bezpośrednie niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się choroby. Znacznie później, sir Henry Thompson, chirurg królowej Wiktorii, jako pierwszy po obejrzeniu aparatu kremacyjnego profesora Ludwika Brunettiego z Padwy we Włoszech, na wystawie w Wiedniu w 1873 roku, polecił tę praktykę ze względów zdrowotnych. W 1874 roku Thompson założył The Cremation Society of England. Społeczeństwo spotkało się z opozycją Kościoła, która nie pozwalała na kremację na gruncie konsekrowanym, oraz z władzą, która uważała tę praktykę za nielegalną.

Kremacja zwłok Białystok – Szmurło – jak powinna być przeprowadzona

Kremacja została wprowadzona do prawa Anglii i Walii, kiedy to ekscentryczny walijski lekarz William Price próbował w styczniu 1884 r. w Llantrisant krematorskiego syna, Iesu Grist, i nie mógł postępować z nim miejscowa ludność. Później próbował w Cardiff Assizes i uniewinnił na tej podstawie, że kremacja nie była sprzeczna z prawem, mógł przeprowadzić ceremonię (pierwszą w Wielkiej Brytanii w czasach nowożytnych) 14 marca 1884 r. pogańskimi modlitwami 26 marca 1885 r. odbyła się pierwsza nowoczesna kremacja prawna w Anglii, kremacja Pani Jeanette Pickersgill w londyńskim Towarzystwie Suroking, „znanym w kręgach literackich i naukowych”. Ta zmiana podejścia doprowadziła do powstania w Wielkiej Brytanii przedsiębiorstw kremacyjnych. Jeden z pierwszych został założony w 1892 r. w Manchesterze, a następnie w 1895 r. w Maryhill w Glasgow. Ustawa o krematoriach, będąca aktem parlamentu w Wielkiej Brytanii w sprawie rozporządzenia dotyczącego palenia ludzkich szczątków oraz w celu umożliwienia władzom odpowiedzialnym za grzebanie założenia krematoriów, została ostatecznie przyjęta w 1902 r. i usunęła wszelkie niejasności. Oferowana jest kremacja zwłok Białystok – Szmurło.

Kremacja zwłok - wspaniała usługa

Mamy własne krematorium – czuwamy nad wszystkim od początku do końca

Przez większość swojej historii Kościół rzymskokatolicki miał zakaz kremacji. Było ono postrzegane jako najświętszy akt wobec chrześcijan i Boga, nie tylko bluźnierczy, ale fizycznie deklarujący niewiarę w zmartwychwstanie ciała. W 1963 r. papież zniósł zakaz kremacji, a w 1966 r. zezwolił kapłanom katolickim na sprawowanie urzędu podczas ceremonii kremacji. Kościół nadal oficjalnie preferuje tradycyjne wstawiennictwo zmarłych. Pomimo tej preferencji, kremacja jest teraz dozwolona tak długo, jak nie jest to uczynione, aby wyrazić odmowę wiary w zmartwychwstanie ciała. Do 1997 r. przepisy kościelne przewidywały, że kremacja ma miejsce po nabożeństwie pogrzebowym. Takie nabożeństwa pogrzebowe prowadzone są w taki sam sposób jak tradycyjne pochówki aż do momentu popełnienia przestępstwa, gdzie ciało zabierane jest do krematorium, a nie pochowane. Po zakończeniu kremacji wykonywany jest pochówek.