Dzięki aplikacjom społecznościowym, śledzeniu lokalizacji i innym zasobom internetowym dostępnym w zasięgu ręki, ochrona naszej prywatności staje się coraz bardziej problematyczna. Era cyfrowa sprawiła, że kontakt z przyjaciółmi i członkami rodziny stał się łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej, ale również stworzyła nowy problem -berstalking. Cyberprzestrzeganie jest aktem nękania kogoś za pomocą elektroniki, zazwyczaj za pośrednictwem poczty elektronicznej, mediów społecznościowych lub innych cyfrowych środków przekazu. Niestety, stało się to dużym problemem w sprawach rozwodowych.

Proces rozwodowy jest już wystarczająco stresujący i skomplikowany, bez dodawania cyberprzestępczości do mieszanki. Jeśli współmałżonek podczas rozwodu lub jeśli uważasz, że jesteś winny cyberprzesłuchiwania, upewnij się, że wiesz, jak ten problem może wpłynąć na Twój rozwód.

Czym jest cyberprzestępczość?

Cyberprzemoc jest zasadniczo formą cyberprzemocy. Cyberprzestępca szpieguje na współmałżonka online, czytając ich stronę na Facebooku, wpisy na Twitterze, komentarze na temat Instagramu, a czasem nawet przyglądając się kontom znajomych, aby zebrać więcej informacji. Choć może się to wydawać nieszkodliwe, cyberstalking może być niezwykle stresujący dla ofiary, a nawet niebezpieczny, gdy cyberstalker staje się groźny lub agresywny w ich zachowaniu. Na przykład, mogą zostawić wrogie wiadomości i komentarze lub nawet stworzyć sfabrykowane konto, aby zastraszać swojego współmałżonka anonimowo w Internecie.

Jeśli znajdziesz się kompulsywnie sprawdzić profile swojego współmałżonka online, nawet jeśli uważasz, że Twoje zamiary są niewinne, możesz być winny cyberstalking. Większość ludzi, którzy cyberprzesłuchiwać podczas rozwodu zrobić tak, aby dowiedzieć się, co ich współmałżonek robi od czasu ich separacji. Mogą one szukać informacji o tym, kto ich współmałżonek jest randki, gdzie spędzają swoje pieniądze, jak spędzają czas z dziećmi, między innymi. Niektórzy nawet iść tak daleko, że do korzystania z ich współmałżonka hasła lub w inny sposób hack do ich kont, aby uzyskać te informacje.

Kiedy po współmałżonka działalność online krzyżują się w cyberstalking?

Niektóre z publicznych informacji online współmałżonka może być pomocne w przypadku rozwodu (np. jeśli współmałżonek twierdzi, że nie posiada żadnych aktywów, ale wydaje na wystawne przedmioty lub wakacje, lub jeśli odkryjesz naruszenie tymczasowego porządku jak plan rodzicielstwa). Informacje z mediów społecznościowych, takich jak Facebook, jest coraz częściej używany jako dowód w sprawach rozwodowych i opiekuńczych.

Jednak, gdy ktoś korzysta z informacji, które odkrywają, aby zastraszyć, nękać, zawstydzić lub grozić ich współmałżonka, spada to w obszar cyberstalking. Podobnie jak hakowanie na konta współmałżonka lub zakładanie fałszywych kont w celu anonimowego prześladowania lub nękania ich współmałżonka. Cyberprzemoc jest nielegalna w kilku stanach i można ją uznać za formę przemocy domowej. Cyberprzemoc jest obecnie nielegalna w stanie Waszyngton.

Ochrona prywatności

Jeśli podejrzewasz, że Twój współmałżonek może Cię nękać lub grozić Ci online, upewnij się, że wiesz, jak się chronić i zachować swoją prywatność.

Co do zasady, zawsze należy uważać na to, co udostępniasz online podczas rozwodu, ponieważ małżonek może wykorzystać wszelkie informacje publiczne przeciwko tobie w sądzie. Aby uniknąć postawienia się w niepewnej sytuacji, często najlepiej jest zrobić sobie przerwę w pracy w mediach społecznościowych podczas rozwodu. W szczególności należy unikać wspominania czegokolwiek na temat rozwodu, małżonka, dzieci, finansów i wszelkich romantycznych interesów.

W przypadku rozwodu, dobrą praktyką jest również natychmiastowa zmiana haseł do kont e-mail, kont w mediach społecznościowych, smartfonów i innych aplikacji, do których może mieć dostęp małżonek. Nie angażuj się w kłótnie z małżonkiem za pośrednictwem poczty elektronicznej, tekstu lub mediów społecznościowych – porozmawiaj z adwokatem rozwodowym o najlepszym sposobie komunikacji z kontrowersyjnym małżonkiem.

Przeczytaj tutaj ważniejsze wskazówki dotyczące prawidłowej komunikacji cyfrowej podczas rozwodu.i przeczytaj jeszcze więcej na temat mediów społecznych i komunikacji elektronicznej w naszym pełnym Digital Divorce Guide.

Kiedy problem staje się przestępczy

Hands of wife and husband signing divorce documents or premarital agreement

Jeśli Twój cyberstalker robi więcej niż tylko czytając swoje publiczne posty i komentarze, należy rozważyć, jakie działania prawne można podjąć przeciwko nim. Na przykład, mogą próbować włamać się na swoje konta, aby uzyskać dostęp do prywatnych informacji, co jest nielegalne, jeśli nie mają na to zgody. Mogą również nękać Cię, wysyłać groźby lub mówić w mediach społecznościowych, aby obrażać Twoje dobre imię.

Incydenty związane ze zniesławieniem, zniesławieniem, pomówieniem, fałszywymi oskarżeniami lub groźbami, które sprawiają, że obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, powinny być traktowane z najwyższą ostrożnością i mogą zostać uznane za przestępcze. Kiedy współmałżonek doprowadza cyberstalking do niebezpiecznego poziomu, jego działania mogą być również zaklasyfikowane jako forma przemocy domowej, co jest również zarzutem karnym. Jeśli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo lub jeśli czujesz się zagrożony działaniami współmałżonka, omów swoje możliwości z adwokatem. Dla swojej natychmiastowej pomocy